Free cookie consent management tool by TermsFeed

Konec roku 2020 pravděpodobně většina z nás očekává s chmurnou netrpělivostí. A i když nelze říct, že se tím uzavřou veškeré peripetie, kterými jsme si letos prošli, víme s jistotou o jedné věci, která letos končí – papírové dálniční známky. Byly s námi dlouhých pětadvacet let a nebyl by to letošní rok, kdyby jejich přechod na elektronickou verzi nepoznamenaly zmatky. Aktuálně to ale vypadá, že je vše k jejich startu od 01. 01. 2021 připraveno.

A jak to všechno bude fungovat?

Jako první nás samozřejmě zajímala stránka finanční. Zde se, bohužel či bohudík, nic nemění – desetidenní známka je za 310 Kč, měsíční za 440 Kč a roční za 1 500,- Kč. Nedočkali jsme se tedy známek jednodenních, v což mnozí z nás doufali. Přibylo ale více výjimek, které jsou z placení osvobozeny – už dávno neplatí, že kdo má čtyři kola, zaplatí. Kdo tedy bude poplatku ušetřen? Budou to především vozidla na elektřinu, na vodík a hybridy (pokud je hodnota emisí CO2 do 50g/km), pro držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P nebo také historická vozidla.

Zároveň by se Vám už nemělo stát, že objedete čtyři benzinky a dálniční známku prostě neseženete (osobní zkušenost). Stejně jako cokoliv v dnešní době ji koupíte na eshopu, v předem stanovených prodejních místech (Česká pošta a čerpací stanice EuroOil), nebo v samoobslužném kiosku – ty by měly být umístěny především v příhraničních oblastech a platba bude možná pouze kartou.

Můžete si zvolit datum, od kterého dálniční známka platí, ušetříte si tím tedy cestu na benzínku v momentě, kdy strašně spěcháte a každé zastavení navíc je zdržením. S jejím nákupem můžete začít už na začátku prosince. Nezapomnělo se ani na podnikatele – pokud máte vozů víc, stačí jejich SPZ nahrát do systému a vše už pak vyřídíte jedinou objednávkou. Vše můžete doplnit elektronickými notifikacemi, které vás upozorní například na končící platnost.

Zdá se to až pohádkově krásné, jedná se přeci jen o systém prověřený zahraničím. Doufáme tedy, že se tato novoroční pohádka stane skutečností a zbaví nás zdlouhavého a vyčerpávajícího sundavání zbytků lepidla z čelního skla.

A pokud máte vyřešenou dálniční známku, můžete si nechat u nás vyčistit interiér nebo nanést kvalitní keramickou ochranu laku.