Free cookie consent management tool by TermsFeed

Že svítíte, ale nevidíte? Je možné, že to mají na svědomí zažloutlé světlomety. Těm budeme věnovat dnešní článek – podíváme se na důvod zažloutnutí a nastíníme si řešení, především renovaci světlometů.

Dnešní světla se už dávno nevyrábí ze skla. V moderní výrobě se používají polykarbonáty – jejich výhodou je nižší hmotnost a také snadná úprava. Na silnicích i u nás v Detailingu se tak setkáváme se světlomety nejrůznějších tvarů, od hravého Mini Cooperu po členitý Hyundai Tucson. 

Mají samozřejmě také své nevýhody. S přibývajícími léty postupně tmavnou nebo žloutnou a praská jejich vnější vrstva – tomuto procesu se říká oxidace světlometů. A i kdybychom se na hlavu stavěli, nezabráníme jí. Z největší části ji způsobuje UV záření, na vině jsou i kyselé deště, mytí vozidel agresivními prostředky v automyčkách a nakonec také odlétající kamínky.

Osvětlíme si pár čísel

Některé řidiče donutí k řešení jednoduché “zatraceně, nic nevidím,” ti analytičtější občas potřebují data. Která z nich tedy stojí za zmínění? 

Jak uvádí Americká automobilová asociace, světla zničená oxidací mají až o 80 procent sníženou svítivost. To je poměrně alarmující číslo. Představme si vozidlo, které jede rychlostí 96 km v hodině. Při takové rychlosti potřebujete vidět na vzdálenost 90 až 105 metrů. Pokud ale světla daného auta fungují na 20 procent, uvidíte před sebe jen na 18 metrů. Představte si, že necelých dvacet metrů před vámi 

Právě proto vám zmíněné vozidlo neprojde u kontroly STK. Jedním z řešení je světlomety vyměnit, taková operace je ale drahá a jeden kus xenonových světel se může vyšplhat až do řádů desetitisíců.

Keramická ochrana laku a leštění auta BMW X5 detail světlometu

Posviťme si na možnosti

Co tedy můžeme dělat, když nechceme světla měnit? Nejlepší alternativou je renovace. Tu můžete udělat několika způsoby. Na internetu najdete spoustu opravných sad, ty nejlevnější vás budou lákat, že renovaci světlometů zvládnete doma sami. To jistě ano, ale výsledek vydrží opravdu jen chviličku. Ty nejkomplexnější sady už vyžadují postup, který doma neuděláte – právě ty jsou ale dlouhodobé (následnou životnost uvádí výrobce tři roky a více) a světlo vypadá stoprocentně jako nové.