Free cookie consent management tool by TermsFeed

Co si sbalit na dovolenou? Většina z nás má při balení kufru asi jasno. Plánujete-li vyrazit na dovolenou autem po Evropě, kromě plavek, ručníku a nafukovacího plameňáka, budete možná do auta přibalit ještě další věci nad rámec povinné výbavy pro území ČR. Co dokoupit pokud se chystáte na cestu do Francie a na jaké předpisy si dávat pozor na území Slovinska? Připravili jsme pro vás přehled rozdílů povinných a doporučených výbav.

Povinná výbava v ČR

Než se vrhneme na přehled jednotlivých zemí a jejich povinné výbavy, pojďme si zopakovat, co by nemělo chybět v žádném osobním voze na našem území. Bez čeho se tedy vaše auto neobejde aniž byste riskovali pokutu ve výši až 2000 Kč, nebo hůře budete “namydlení” v případě problému? 

 

Do povinné výbavy v České republice patří: 

  • autolékárnička
  • výstražný trojúhelník
  • reflexní vesta
  • rezervní kolo (případně lepicí sada pro opravu pneu)
  • zvedák a klíč na kola. 

 

To je úplný základ, nicméně pro pohodlné cestování, a to za jakékoliv situace, se jistě vyplatí inspirovat také doporučenou výbavou. Co v ní najdete? Třeba startovací kabely, které jistě zachránily nejednoho cestovatele, ryze praktické jsou pak smetáček a škrabka na sklo, svítilna, reflexní vesta pro spolujezdce a alkoholtester. Seznam pak doplňuje ještě tažné lano a hasicí přístroj

Okolní země – povinná výbava, maximální rychlosti i alkohol

V mnoha zemích Evropy se povinná výbava od té v Čechách příliš neliší. Jsou ale rozdíly, které je potřeba respektovat nejen kvůli hrozící pokutě. Pojďme si projít naše přímé sousedy i oblíbené dovolenkové destinace, kam je možné dojet po vlastní ose. Přehled jsme doplnili navíc tabulkou o maximální povolené rychlosti a u vybraných zemí jsme přidali také údaje o toleranci alkoholu. Přece jen na dovolenou se člověk těší celý rok a zaslouží si ji užít naplno, no ne?

Rakousko

U našich jižních sousedů panují nároky na povinnou výbavu téměř stejné jako u nás. Liší se ovšem v několika bodech. Povinnost reflexní vesty platí nejen pro řidičb, ale i pro celou posádku vozidla a může být pouze oranžová. Zároveň platí zákaz palubních kamer a může se stát, že se v některých městech setkáte také s požadavkem na emisní plaketu.

 

V obci 50 km/h
Mimo obce a zastavěné oblasti 100 km/h
Dálnice 130 km/h

 

Německo

Povinná výbava je na i území Německa stejná jako u nás do posledního puntíku. Jediným rozdílem je, že pokud zapomenete do auta přibalit výstražný trojúhelník, vůbec nic se nestane. Ten je dle tamních zákonů povinný pouze vozidla registrovaná v Německu.

 

V obci 50 km/h
Mimo obce a zastavěné oblasti 100 km/h
Dálnice Neomezená rychlost

Slovensko

Naši východní sousedé – Slováci, vozí na palubě svých aut také v podstatě stejnou povinnou výbavu jako my. Rozdílem je akorát povinná reflexní vesta pro všechny pasažéry pro případ poruchy a případného nuceného opuštění vozidla například na dálnici.

 

V obci 50 km/h
Mimo obce a zastavěné oblasti 90 km/h
Dálnice 130 km/h

 

Polsko

V Polsku jsme s naší českou výbavou v podstatě také jako doma. Stane-li se vám na území našich severních sousedů nějaká nepříjemnost, například si vaše auto postaví hlavu a prostě nepojede, a bude nutné vás odtáhnout, při klasickém tažení auta jiným vozidlem musíte být vybaveni výstražným trojúhelníkem navíc. Ten by měl být umístěn na levou stranu vašeho vozu.

 

V obci (od 5:00 do 23:00 h) 50 km/h
V obci (od 23:00 do 5:00 h) 60 km/h
Mimo obce a zastavěné oblasti 90 km/h
Rychlostní komunikace 100–120 km/h
Dálnice 140 km/h

 

Slovinsko

I když pro většinu z nás je Slovinsko jen průjezdní stanicí na cestě za mořem, vůbec to neznamená, že vás nemůže potkat důkladná silniční kontrola, případně nějaká ta cestovní a motoristická patálie. Na slovinském území by vám v autě neměla chybět zásoba reflexních vest pro všechny v autě, náhradní sada žárovek a jedete-li s přívěsem ještě jeden výstražný trojúhelník navíc.  

 

V obci 50 km/h
Mimo obce a zastavěné oblasti 90 km/h
Dálnice 130 km/h

 

Itálie

Co vás čeká v Itálii? Opět je potřeba mít připravené reflexní vesty pro celou posádku auta. To je největším rozdílem oproti české povinné výbavě. Hasicí přístroj není povinný stejně jako autolékárnička. Ta je pouze doporučená. 

 

Italové jsou vyhlášení požitkáři, takže mnohé z vás jistě nepřekvapí drobná zajímavost v podobě zvýšené alkoholové tolerance za volantem. Pokud je vám více než 21 let, máte odřízené více než 3 roky a nespadáte do kategorie profesionálních řidičů můžete nadýchat až 0,5 ‰.

 

V obci 50 km/h
Mimo obce a zastavěné oblasti 90 km/h
Dálnice – řidič s praxí kratší než 3 roky 110 km/h
Dálnice 130 km/h

Chorvatsko

Zdá se, že pro Chorvaty je podstatná dobrá viditelnost a osvícení vždy a všude. Narozdíl od české povinné výbavy jsou nezbytnou součástí také náhradní žárovky, případě pokud nemáte neony, xenony nebo LED světla. Kromě toho nezapomeňte ani na hasicí přístroj.

 

I Chorvaté jsou shovívaví k alkoholu za volantem. Neprofesionální řidiči nad 24 let, kteří už mají něco odježděno si mohou dovolit nadýchat 0,5 ‰. Spácháte-li ovšem za takové situace přestupek, nemine vás pokuta okolo 700 kun.

 

V obci 50 km/h
Mimo obce a zastavěné oblasti 90 km/h
Rychlostní komunikace 110 km/h
Dálnice 130 km/h

Francie

Zastaví-li vás ve Francii na cestě na riviéru, za levandulí nebo vínem policie a budete-li podrobeni kontrole, neměl by vám v autě rozhodně chybět stejnokroj, tedy reflexní vesta, a to pro všechny členy posádky na palubě vozu. Uloženy by měly být na dobře dostupném místě (žádný kufr!). Autolékárnička naopak není povinná a spolu s hasicím přístrojem patří pouze mezi doporučenou výbavu.

 

Kromě Italů jsou vyhlášenými gurmety také Francouzi. Ani tady si nemusíte obávat loku vína před cestou a pravidla jsou dokonce překvapivě volnější než u temperamentních jižanů. Profesionální řidiči včetně řidičů autobusů mohou beztrestně usednout za volant s 0,2 ‰, všichni ostatní řidiči motorových vozidel pak s 0,5 ‰ alkoholu v krvi.

 

V obci 50 km/h
Mimo obce a zastavěné oblasti 80 km/h
Dálnice 130 km/h