Free cookie consent management tool by TermsFeed

Pokud Vám v posledních dnech března bliká v hlavě varovná kontrolka s tím, že jste na něco zapomněli, podívejte se na kola svého auta. Přišel čas je přezout. 

Zimní pneumatiky je ze zákona nutné mít od 11. listopadu do 31. března. Od začátku dubna tedy můžete přezout, není ovšem úplně nutné chvátat. Zaprvé servisy budou praskat ve švech, za druhé je dobré se podívat na předpověď počasí. 

Nejlepší je počkat na stabilní teplotu nad 8 stupňů. Pokud jezdíte hlavně ráno a večer, kdy se ještě drží přízemní mrazíky, s přezutím nespěchejte. Při častých plískanicích je také lepší ještě chvíli ponechat zimní pneumatiky. Naopak na suchém povrchu mají letní pneumatiky lepší jízdní vlastnosti vždy, bez ohledu na teplotu. 

A jak je to s hloubkou dezénu a tzv. “dojížděním pneumatik?” U osobního vozidla do 3,5 tuny je nutná hloubka vzorku letních pneumatik alespoň 1,6 mm. U zimních jsou to 4 mm. Pokud tedy víte, že by vaše zimní přezutí další rok nepřežilo, můžete je dojet v létě. Počítejte ale s tím, že v teple mají horší jízdní vlastnosti – jsou měkčí, mají  výrazně delší brzdnou dráhu a zvyšují spotřebu pohonných hmot. 

Policisté mají právo vás zastavit a hloubku dezénu zkontrolovat – pokud by nevyhovovala, můžou vám uložit pokutu až 1500 kč a navíc vám zakázat další jízdu pro technickou nezpůsobilost. Takže pozor na to. A vzhůru do servisu! 

Kam dále pokračovat: Ruční mytí exteriéru, Renovace ALU kol