Free cookie consent management tool by TermsFeed

Jak často myjete své auto a dopřáváte mu péči kvalitní autokosmetiky i voskování? Pokud je v této údržbě alespoň nějaká pravidelnost, je to skvělé. Krasu vozu je třeba opečovávat a dobře chránit. A kdy naposledy jste věnovali trochu obdobné péče motoru? Čistota je důležitá nejen v případě karoserie a interiéru vozu, ale i v nereprezentativních místech pod kapotou. Proč byste měli věnovat pozornost i pravidelné údržbě motoru? A co riskujete při zanedbání údržby? To vše se dozvíte v našem dnešním článku.

Auto jako vizitka – do detailů

Auto je naší vizitkou a do velké míry utváří názor ostatních na naši osobu. I když si můžeme myslet, že jde o zbytečnou povrchnost a dnešní společnost by měla už být dál, nic to nemění na faktu, že auto je stále součástí naší sebeprezentace. K vytvoření dobrého prvního dojmu není potřeba mít nejnovější model Mercedesu (i když ani tím samozřejmě vůbec nic nezkazíte, že). Stačí mít jen auto umyté, čisté a voňavé. Mnoho majitelů aut ale dělá při údržbě jednu velkou chybu – věnují pozornost pouze vzhledu auta a nikoliv jeho opravdové čistotě. Dokonale nablýskaný vůz, jehož interiér připomíná chlívek působí jako laciné pozlátko.

Ostatně cokoliv, co je děláno pouze na efekt, je krátkodobé, rozhodně nejde o důkladnou péči a nevrhá na odpovědnou osobu příliš dobré světlo. Je to jako mít na sobě luxusní oblek šitý na míru, když jste se několik týdnů nekoupali. Prostě navoněná bída. Nechcete-li si dobrý dojem pokazit ani při bližším prozkoumání či na druhý pohled, zapomínat byste kromě karoserie neměli ani na pravidelné čištění interiéru a mytí motoru.

Snadná aplikace a síla přírody

Přírodní vosky a leštící krémy v tuhé i tekuté formě jsou jednoznačně nejpopulárnějším způsobem ochrany laku mezi běžnými nadšenci do aut, kteří chtějí dodat autu lesk a zároveň jej chránit. Mezi velké plusy přírodních produktů patří rozhodně poměr ceny a objemu produktu, ale také oproti profesionálním přípravkům poměrně snadná aplikace. S tou si skutečně poradí bez problémů každý, kdo přistupuje k péči o auto s radostí a jako ke svému hobby. 

Přírodní a tudíž i šetrné složení, které jistě potěší všechny odpůrce nadužívání chemie, má ale přece jen také nějaké ty slabiny. Ač je výsledný efekt po aplikaci přírodního vosku poměrně dobrý a efektivní, bohužel nevydrží příliš dlouho. I u nejdražších produktů životnost nepřekračuje více než cca 5 měsíců. Dalším mínusem je také neschopnost odolávat chladnějším podmínkám. Chcete-li mít auto chráněné celoročně, na zimní období je potřeba sáhnout po jiném, spíše chemickém prostředku, který odolá nízkým teplotám a také agresivním nečistotám, jako je posypová sůl či štěrk.

Špinavý versus umytý motor

Snadná kontrola stavu motoru

Ptáte se, jak může čistý motor zvýšit prodejní cenu auta? Jednoduše. Už na první pohled je vidět, v jakém stavu motor je a dáváte tím zájemci najevo, že jednáte férově a on nekupuje zajíce v pytli. V případě, že auto neprodáváte, stává se nezanesený motor snadným přístupovým místem pro zběžnou kontrolu stavu vozu. Neuniká nějaká kapalina? Není porušení nějaký spoj, není nutné už některé části vyměnit? Umytý a čistý motor je jako otevřená kniha, která i laika může upozornit na potenciální riziko a vyslat jej na kontrolu do autoservisu. Pokud tuto myšlenku dotáhneme až do úplného konce, tak i automechanikovo srdce jistě zaplesá nad čistým motor bez listí z předloňské zimy a silné vrstvy prachu. Práce půjde hned snáz a rychleji od ruky.

Za čistým motorem jedině na detailing

Teď už asi uznáte, že mytí motoru má své opodstatnění. Pokud máte pocit, že jste v tomto ohledu svého věrného mazlíka tak trochu zanedbávali a aktuálně se potýkáte se silným návalem studu, hlavně se nepouštějte do rychlé nápravy situace s pomocí zahradní hadice. Jak už bylo řečeno výše – jsou části motoru, kde voda rozhodně není vítána. Bezmyšlenkovitou rychlo akcí byste tak mohli napáchat více škody než užitku. Samozřejmě, že lze motor vyčistit i svépomocí, ale nejednoho nadšence to už stálo mládí a velkou dávku trpělivosti. A i tak byl výsledek takříkajíc nic moc.

Netrapte se a objednejte svůj vůz na čištění motoru k nám na detailing, kde motor zbavíme špíny šetrně za pomocí speciálních, k tomu určených čisticích prostředků a jemných nástrojů. Můžete se spolehnout, že provedeme precizní práci jako obvykle. Chcete-li se přesvědčit, že procedura opravdu stojí za to a prohlédnout si výsledky, projděte si naše projekty. Celé čištění trvá cca dvě hodinky a vaši peněženku rozhodně nezruinuje. Jak často motor čistit? To je poněkud individuální a velmi záleží na náročnosti terénu, v němž se auto pohybuje. 

Doufáme, že jsme vám dnešním článkem definitivně vyhnali z hlavy poměrně rozšířený mýtus. Nebo jste snad vše věděli a nic vás nepřekvapilo? Ať je to tak, nebo onak – kdy se potkáme, abychom dali váš motor pořádně do pucu?