Free cookie consent management tool by TermsFeed

Rozhodli jste se i letos po náročných měsících plného pracovního nasazení či nejiskrnného života v pandemii odměnit dovolenou u moře? S ohledem na platící opatření a stále tak trochu omezený výběr destinací se pro mnoho českých milovníků plážových radovánek na mořském pobřeží i letos stalo zemí zaslíbenou právě Chorvatsko. Hledáte, jak se dostat do Chorvatska po vlastní ose co nejrychleji nebo nejlevněji? Přinášíme vám přehled těch nejoblíbenějších tras i s inventářem cen za dálniční známky, tunely a mýtné.

Více možností

Všechny cesty vedou sice do Říma, ale po některé z nich se dostanete i na oblázkové pláže Chorvatska. A jelikož leží Česká republika strategicky v srdci Evropy, máte možnost výběru. Existuje totiž hned několik možných a léty osvědčených tras, které vás spolehlivě a bez zbytečných cestovatelských karambolů dovedou do cíle. S vychlazeným “Karlovačkem” v beach baru, či se šnorchlem pod vodou tak můžete být už za několik málo hodin.  

Trasa přes Rakousko a Slovinsko 

Trasa vedoucí přes Rakousko a Slovinsko je často volena řidiči, kteří se chtějí strategicky vyhnout pověstné dálnici D1, případně pocházejí ze západní poloviny Čech nebo z jihu. Aby to ale nebylo tak jednoduché, můžete si v rámci této trasy vybrat ještě ze čtyř “podtras”

Trasa A: Brno – Split

Vaše cesta za mořem započne v jihomoravské metropoli (ano, Pražané, Plzeňáci a ostatní si tady bohužel užijí cestu po D1). Poté se vydáte směrem na rakouskou Vídeň, dále na Graz, Maribor, Záhřeb a následně po chorvatské dálnici dolů do Splitu. Od Brna až do vysněného cíle na vás dělí cca 1091 km a čekají vás rozhodně nějaké ty poplatky za mýta a nějaké ty povinné dálniční známky. Pro pohodlnou, plynulou a rychle ubíhající jízdu se rozhodně vyplatí pořídit rakouskou dálniční známku, která platí 10 dní a stojí 240 Kč, pak také slovinskou s platností na 30 dní za 780 Kč a nakonec cca 2000 Kč na zaplacení mýta v Chorvatsku na cestu tam i zpět do ČR. Cenu mýtného zde počítáme až do konečné stanice Split, může se tedy lišit podle vaší konkrétní cílové destinace. V Chorvatsku se platí v přepočtu cca 160 Kč za každých ujetých 100 kilometrů.

Trasa B: Znojmo – Split

Papírově nejrychlejší cesta za šplouchajícím, blankytně modrým Jadranem? Tak to je prosím tato. Pokud to opět nešlo jinak a museli jste využít dálnice D1, zkraťte si trápení a sjeďte na exitu A112 na Znojmo a dále si to páděte směrem do Vídně. Odtud je cesta v podstatě identická s trasou A a také cenově vychází velmi podobně. Ujedete cca 1050 kilometrů a náklady na cestu se pohybují okolo 2 800 Kč.

 

Rychleschnoucí osuška z mikrovlákna
Šampon ISOLDA

Trasa C: České Budějovice – Split

Pokud se vám někdy poštěstilo být jedním z účastníků zájezdu do Chorvatska autobusem s některou z českých cestovních kanceláří a vším, co k tomu patří (tedy minimálně dvěma opravdu špatnými filmy, odérem studených a již značně unavených řízků uprostřed noci, až bolestně špatného kafe, samozřejmě plechovkového piva a snídaní v podobě teplých párků ohřátých kdesi v tajemných útrobách autobusu), pravděpodobně vaše cesta kopírovala právě tuto trasu, tedy České Budějovice – Linz – Welz – Graz – Maribor – Záhřeb – Split

 

Zcela se vyhnete D1 a jedete-li z Prahy, od pláží ve Splitu vás dělí nějakých 1030 kilometrů. Na této trase vás ovšem čeká několik zpoplatněných tunelů na území Rakouska, kvůli kterým se cesta oproti předchozím popisovaným mírně prodraží. Za průjezd tunelem Gleinalm zaplatíte 8,50 €, cesta skrze Brosruck vás bude stát 5 €. V případě, že by se vám přes tunely nechtělo, je samozřejmě možná objížďka přes přilehlá města. Náklady na poplatky na této trase dohromady činí cca 3 800 Kč. 

Trasa D:  České Budějovice – Istrie

Nejkratší cesta za mořem? Co do počtu kilometrů je to rozhodně trasa D. Pokud vám jde hlavně o to, smočit si nohy a užívat si výhledu na moře, stejnou pohodu jako dole ve Splitu vám nabídne i oblast Istrie na samotném začátku Chorvatska. Vzdálenost mezi Českými Budějovicemi a Istrií je necelý 800 km. České Budějovice – Salzburg – Villach – Ljubljana a pak už je jen kousek do cílové stanice. I na této trase vás čeká nákup dálničních známek pro území Rakouska a Slovinska, chorvatská mýta a pár tunelů. Tunely Tauern a Katschberg jsou zpoplatněné 11,50 €, průjezd tunelem Karawanken vás bude stát 7,2 €. Sečteno, podtrženo na nejkratší cestu za mořem si připravte nějakých 2 300 Kč.  

Trasa přes Slovensko a Maďarsko

Nejoblíbenější cesta většiny Moravanů za chorvatskou koupačkou ve Splitu vede přes Slovensko, Maďarsko. Vaše pouť začíná v Brně. Odtud se vydáte směr Bratislava – Mosonmagyaróvár – Szombathely – Varaždin – Záhřeb a následně se nalodíte na chorvatskou dálnici a pokračujete dolů do Splitu. Vyrazíte-li z Prahy do Splitu zdoláte vzdálenost 1 108 km.  A co náklady? Za dálniční známku na 10 dní zaplatíte na Slovensku cca 255 Kč, maďarská se pohybuje okolo 220 Kč. S mýtným na cestě po chorvatské dálnici vás tahle štreka vyjde okolo 2 300 Kč.

 

Krém na ruce ISOLDA
Impregnace Bestclean

Zcela vlastní trasa?

V dnešní době je velmi populární cestování tzv. nomádského typu. Co to znamená? V podstatě jde o do praxe převedenou myšlenku, že právě cesta je cíl. Nechybí vám touha a odvaha po dobrodružství a nebrzdí vás čas? Výborně! Naplánujte si zcela vlastní trasu, objevujte na ní zajímavá místa a užijte si naprostou svobodu cestování. Níže nabízíme přehled poplatků za dálniční úseky a také průměrné ceny za pohonné hmoty v jednotlivých zemích.

 

Dálniční známka Rakousko 240 Kč/10 dní 700 Kč/2 měsíce
Dálniční známka Slovinsko 380 Kč/ týdenní 765 Kč/měsíční
Dálniční známka Maďarsko 220 Kč/10 dní 350 Kč/měsíční
Dálniční známky Slovensko 255 Kč/10 dní 355 Kč/měsíční
Mýtné brány Chorvatsko 160 kč na 100 kilometrů

 

Průměrné ceny pohonných hmot

Benzín Nafta
Rakousko 28,41 Kč/l 27,09 Kč/l
Slovinsko 32,07 Kč/l 30,98 Kč/l
Slovensko 29,78 Kč/l 26,35 Kč/l
Maďarsko 29,30 Kč/l 29,58 Kč/l
Chorvatsko 32,00 Kč/l 30,65 Kč/l

 

Po téměř roce a půl trvající situace, která dokázala naše životy zastavit a někdy i obrátit zcela naruby si všichni zasloužíme nějaký ten únik. Nečekejte na nic, sbalte rodinu, přátele nebo klidně jen partnera a vyražte za trochou odpočinku! Cestování autem je zábava, svoboda a taky dobrodružství, na které se často vzpomíná celý život 🙂