Free cookie consent management tool by TermsFeed

Pro dálniční známku nikam nemusíte – kupte si ji v klidu z domova

Elektronická dálniční známka není vázaná na kalendářní rok. Platí 365 dní a její platnost vyprší sekundu před půlnocí v poslední den. Asi vůbec nejjednodušším způsobem, jak si elektronickou dálniční známku pořídit (v klidu a v pohodlí domova), je nákup přes státní e-shop edalnice.cz. Jediné, co po vás server bude chtít, je SPZ a stát, ve kterém bylo vozidlo registrováno. Zaplatit můžete kartou, převodem nebo pomocí Apple Pay. Tato varianta má hned několik výhod. Máte dostatek času na to, abyste si všechny zadané údaje zkontrolovali, případně požádali pro jistotu o kontrolu ještě dalšího rodinného příslušníka. Také je to nejpohodlnější způsob k nákupu více dálničních známek – například pro větší firemní vozový park.

Dálniční známku touto cestou můžete koupit až 3 měsíce předem. Ještě před začátkem její platnosti můžete v již zmíněné on-line správě první den platnosti posunout. Ideální záležitost, pokud po dálnici běžně nejezdíte, a objednáváte si ji jen na dovolenou, která se z jakéhokoliv důvodu posunula. 

Kde si koupit elektrinickou dálniční známku offline?

Elektronickou dálniční známku si samozřejmě můžete koupit i na pobočce České pošty, popřípadě na čerpací stanici EuroOil. To jsou oficiální prodejní místa elektronických dálničních známek. V tomto případě diktujete obsluze svoji SPZ, stát registrace, datum začátku platnosti, případně další údaje. Elektronickou dálniční známku si můžete pořídit i v jednom ze samoobslužných kiosků, které jsou rozmístěné podél dálnic. Zatím jich ale není mnoho, i proto bychom doporučovali na tuto možnost nespoléhat.

Proč doporučujeme koupi z pohodlí domova? Elektronická dálniční známka je nepřenosná, to znamená, že si ji nemůžete předávat z vozu do vozu. Dříve to znamenalo i to, že pokud jste se při zadávání údajů spletli, vašemu vozu byla taková dálniční známka k ničemu. Naštěstí překlep lze již opravit. Pokud si chyby všimnete do 15 minut, můžete špatně uvedené údaje opravit přímo na daném obchodním místě. Opravu překlepu v elektronické dálniční známce lze ale udělat také online, a to v on-line správě.

Kolik stojí elektronická dálniční známka 2023?

Když už víme, kde si elektronickou dálniční známku koupit, asi by nás zajímala i cena, že? Ceny dálničních známek se naštěstí nezvedaly. Stejně jako v loňském roce tedy za dálniční známky zaplatíme 1 500 Kč za 1 rok (365 dní), 440 Kč za 30 dní a 310 Kč za 10 dní. Méně zaplatí provozovatelé vozidel poháněných stlačeným zemním plynem (CNG) nebo biometanem. Těch se týká tzv. „eko cena“, která je poloviční.

Kdo nemusí mít dálniční známku?

Pozor – existuje i celá řada vozidel, která dálniční známku nemusí mít vůbec. Automaticky se povinnost netýká vozidel na elektřinu, vodík nebo hybridní pohon, jejichž hodnota emisí CO2 je do 50 g/km – poznáte je podle speciální SPZ začínající písmeny EL. Dále tuto povinnost nemají autoveteráni se speciální veteránskou registrační značkou, vozidla určena pro přepravu držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P a ze zákona také vozidla, která přepravují nezaopatřené dítě léčené pro onemocnění zhoubným nádorem či leukémii. O výjimku z povinnosti musí žádat elektromobily, vozidla na vodíky či hybridní pohon, která nemají českou SPZ, a vozidla, která provozují domovy pro osoby se zdravotním postižením.

Jízda bez dálniční známky? Ve správním řízení hrozí pokuta až 20 000 Kč

To, zda máte dálniční známku, nekontrolují pouze policisté „z masa a kostí“. Kdo tedy? Za jízdu bez platné dálniční známky vám hrozí na místě pokuta až 5 000 Kč, ve správním řízení pak až 20 000 Kč. 

To, že nemáte platnou známku, může policista zjistit buď při běžné kontrole, nebo na dálku. PČR má v autech a na mýtných branách speciální kamery, které snímají SPZ a snadno si mohou auto bez platné známky „vytipovat“. Systém, na který jsou kamery napojené, automaticky vyšle hlídkám zprávu o průjezdu vozidla bez platné dálniční známky. 

Kupujete nový vůz? Jak zjistit, zda má platnou dálniční známku?

Pokud kupujete nový vůz, nebo si půjčujete na cestu po dálnici auto od kamaráda, asi vás zajímá, zda má platnou dálniční známku. Naštěstí ověření je opravdu jednoduché. Na webu edalnice.cz stačí jen zadat SPZ a systém vám během několika sekund řekne, jestli a do kdy má vozidlo platnou elektronickou dálniční známku.

Nechali jste své vozidlo vyšperkovat v našem detailingovém centru, dopřáli mu ruční mytí auta a čištění interiéru a teď už se těšíte, až vyrazíte na silnici? Máme pro vás tip. Před víkendem na horách či cestou na jarní prázdniny nezapomínejte na sněhové řetězy. Na našem blogu jsme se nedávno věnovali právě bezpečné jízdě s řetězy – mrkněte se zde: Sněhové řetězy: Jak s nimi jezdit bezpečně a dodržovat pravidla? Teď už nezbývá nic jiného, než abychom vám popřáli šťastnou a bezpečnou cestu!