Free cookie consent management tool by TermsFeed

Zima je tady a s ní i typické zimní počasí. Zvláště řidiči si teploty pod nulou skutečně „užívají“. Nemluvíme ani tak o nepříjemném škrábání skel každé ráno, ale i o namrzlých vozovkách. Než silničáři vyjedou do akce, stává se zasněžený či zledovatělý kopec pro mnohé vozy „mission impossible“. 

Kdo bydlí na samotě u lesa, má sněhové řetězy v autě vždy při ruce

Pokud bydlíte ve městě, většinou se kritická dopravní situace vyřeší během pár hodin, ale ti, co bydlí mimo město, na vesnici nebo na úplné samotě, ví, jak umí sníh a led na vozovce potrápit. Pozorujete sněhovou vánici za oknem a přemýšlíte, jak a jestli vůbec ráno pojedete do práce. Ti, kdo ví, že je pro ně každodenní cestování ve zhoršeném počasí problematické, mají v kufru jako „povinnou výbavu“ sněhové řetězy. Přibalí si je ale pravděpodobně i ti, kteří se v zimě chystají na lyžovačku na hory. Také je vozíte v kufru? A víte, kdy je použít a jak?

Jaká pravidla má jízda se sněhovými řetězy?

Používání sněhových řetězů má svá pravidla. V určitých případech jsou dokonce povinné. Nenecháme vás tápat a povíme si víc.

Sněhové řetězy logicky vytáhnete z auta a začnete nasazovat, pokud je silnice pokrytá sněhem a ledem, a vaše auto to zkrátka „nedává“. Jakmile ale přijedete k silnici, která je označena speciální dopravní značkou „povinné sněhové řetězy“ (modrá kulatá značka s vyobrazenou pneumatikou se sněhovými řetězy), je nasazení řetězů na nejméně dvě hnací kola nutné. Sundat je můžete až za značkou, která původní značku ruší. 

Jízda se sněhovými řetězy má svá pravidla. Maximální povolená rychlost s řetězy je stanovena na 50 km/h. Mimo to, co je povinné a zakázané, je ale potřeba se soustředit i na další faktory proto, aby vaše jízda byla bezpečná. Například zatáčet je potřeba opatrně – plynule a pomalu. Vyvarujte se nadměrné akceleraci a brzdění. Jako v jakékoliv jiné zhoršené situaci na vozovce je vhodné dodržovat dostatečné rozestupy mezi auty. Když je cesta, po které s řetězy jedete úzká, a je potřeba se vyhnout, vždy zastavuje ten, který jede z kopce.

 

Sněhové řetězy

Po pár ujetých kilometrech zkontrolujte napnutí řetězů

A to není zdaleka vše. Sněhové řetězy samy o sobě mohou potrápit. Pokud nemáte sněhové řetězy s automatickým napínacím systémem, je po pár ujetých metrech nutné zkontrolovat jejich napnutí. Když jsou řetězy příliš napnuté, může to poškodit kolo. Ani volné řetězy ale nejsou pro auto dobré. 

Na závěr si pro jistotu shrňme, kdy je vhodné či nutné řetězy nasadit.

  1. Nasazení je povinné v případě, že jejich nasazení přikazuje speciální dopravní značka, viz výše. 
  2. V mnohých oblastech (zpravidla na horách) bývají i dopravní značky doporučující nasazení sněhových řetězů v určitých lokalitách, o kterých je známé, že jsou při sněžení hůře sjízdné.
  3. Sněhové řetězy se vám vyplatí nasadit i na silnicích se souvislým sněhovým povrchem a zledovatělými úseky. Pomohou zvláště při jízdě do kopce. 
  4. Pokud chcete jezdit opravdu bezpečně, zvažte nasazení řetězů i při silném náledí. Na zledovatělé vozovce se hůře zatáčí a prodlužuje se brzdná dráha vozu. Se sněhovými řetězy toto eliminujete.

A co sněhové řetězy a 4×4?

A závěrem pro vás máme ještě jednu radu. I pokud máte vůz s náhonem na všechna čtyři kola, nespoléhejte na to, že vaše auto vše zvládne. Náhon 4×4 vám pomůže v záběru, ale v jiných případech se chová podobně jako ostatní vozy. Navíc je u „čtyřkolek“ vhodné nasadit řetězy na obě nápravy.

Řidiči, nenechte si zkazit zážitky ze zimních vyjížděk. I v zimě se dá obdivovat nádherná zasněžená příroda a oblíbené zimní destinace lákají na výlety. Sněhové řetězy ale mějte připravené vždy v kufru a pro jistotu si zopakujte pravidla jejich užívání.  

Zima ale dává zabrat nejen řidičům, trpí i naše auťáky. Mráz, sníh, posypová sůl, štěrk odletující od ostatních aut… Každý, kdo se čas od času prohání v zimních měsících po zasněžených vozovkách, by jistě přidal ještě nějakého zimního „strašáka“. Zatímco bezpečnost jízdy v zimě zařídíte pomocí sněhových řetězů, supermanem, který ochrání nejen karoserii, je keramická ochrana laku. Naši profesionální detaileři si vezmou vašeho čtyřkolového parťáka do parády a nachystají ho na zimní sezónu se vším všudy – ochrana laku není to jediné, co můžete svému vozu dopřát. Více si ale povíme už přímo v našem detailingovém centru v Plzni na Domažlické!