Free cookie consent management tool by TermsFeed

Pokud podstatnou část svého dne trávíte v autě, ať už kvůli práci nebo osobnímu životu, určitě již máte nebo jste aspoň přemýšleli nad kamerou. Vzhledem k jejím nesporným výhodám není nad čím váhat – ušetří vám spoustu starostí a pokud nejste nároční uživatelé, ani vaše peněženka nezapláče.

Kamera se může stát vaším neocenitelným svědkem v případě nehody, obzvlášť v situacích, kdy se setká slovo proti slovu a je těžké určit, kdo střet zavinil. Zdokumentuje vám jízdu, pokud jste závodník, ať už z přesvědčení nebo z povolání. Pokud je vám auto drahou srdcovkou, odhalíte s její pomocí zloděje a vandaly.

Je samozřejmě nutné dát pozor na pár věcí. Kamera musí být umístěna tak, aby nepřekážela řidiči ve výhledu. To se ostatně netýká jen kamery, ale i ostatních předmětů, které si rádi umisťujeme na zpětné zrcátko, ať už to jsou vonné stromečky, plyšové kostky nebo karty s nahotinkami. Nejlépe ji tedy umístit za horním zrcátkem nebo připevnit na palubovou desku. Jednoduchým pomocníkem, který napoví, jsou stěrače – v jejich dráze nesmí být nic umístěno.

Dále je tu zákon na ochranu osobních údajů. Natočené záběry můžete použít pouze pro osobní potřebu. V momentě šetření nehody ho policie sice může přijmout, ale nemusí být pokládán za relevantní, snímat totiž nelze obličeje ani registrační značky, to jsou osobní údaje.

A třetí věcí, na kterou dát pozor je to, že ne každý stát se ke kamerám staví stejně benevolentně jako my. V Rakousku s kamerou vůbec nepočítejte, jedině za cenu velké pokuty. Pokud se tam vydáte a kameru máte pevně nainstalovanou, musí mít přelepený objektiv. Podobně přísní jsou i v Německu, Portugalsku a Švýcarsku.

V neposlední řadě pamatujme, že kamery jsou dvousečnou zbraní – neuniknou jí prohřešky cizích, ale ani ty naše.

Na co se tedy zaměřit při výběru kamery?

Primárními aspekty, na které se zaměřit, je rozlišení, velikost a bytelnost kamery a cena. Je také třeba se zamyslet sami nad sebou – jezdíte občas, hlavně v noci, je pro vás řízení požitkem a chcete si ho zdokumentovat?

Pokud jste jen občasnými řidiči, vystačíte si se základním modelem s Full HD rozlišením (1920 x 1080 pixelů) za tisíc korun. Jako profesionál, co denně jezdí před půl republiky, už pak sáhněte po kvalitnějších kouscích – ty se mohou pohybovat v řádu od dvou tisíc korun výše, mají ale lepší vybavení. Lepší rozlišení nabídne lépe rozeznatelné detaily, jejich pozorovací úhel je větší (ideální je v rozmezí mezi 110° – 150°), automaticky se zapínají po startu auta, mají GPS modul k trasování vozu, což využijí především zaměstnavatelé se služební flotilou. Jsou také citlivější na světlo, čímž je kvalita záběru lepší.

Pokud jezdíte často v noci, potřebujete kameru s dobrým nočním režimem. Jezdíte-li často po městě, určitě využijete duální kameru – ta snímá dění před vozidlem i uvnitř – pro taxikáře může být tato funkce k nezaplacení. Další možností je mít kameru sledující prostor za autem.

Kamera v autě je užitečná pojistka, se kterou si můžete ušetřit spoustu starostí a dokazování. V dnešní době vám většina eshopů nabídne filtry, díky kterým najdete tu perfektní pro vás, ať už z hlediska ceny, upevnění nebo funkcí. Vzhůru do vybírání!

Kam dále: leštění karoserie, keramická ochrana laku