Free cookie consent management tool by TermsFeed

Každý z nás má sny, které si chce v životě splnit. Často toužíme být svobodní, vycestovat, nemuset nějakou dobu pracovat… věnovat se naplno rodině, cítit zase vítr ve vlasech a k tomu zažít nějaké to dobrodružství. Všechny tyto malé sny se mohou snoubit do jednoho velkého, jehož naplnění není zas tak složité, jak byste čekali.
Pokud je vaším snem pronajmout si karavan, ubytovat v něm svou rodinu a vyrazit na cesty po Evropě, jste tu správně. Dnes se podíváme, co všechno taková bohémská dovolená v karavanu obnáší, na co je dobré se připravit a také co potřebujete vědět, než se na cestu vydáte.

Rozměry obytného vozu – jejich znalost oceníte nejen při vjíždění do tunelu

Ať už se rozhodnete obytňák vypůjčit v půjčovně nebo pořídit vlastní, nejdůležitější informací, kterou potřebujete do začátku vědět, jsou jeho rozměry. Větší vůz do 3,5 tuny bude mít totiž délku kolem 7 metrů. U výšky jsou dvě možnosti. Buď vyberete auto s tzv. alkovnou (kabina na spaní nahoře) nebo bez. Běžně se vejdete do 3 m. S alkovnou počítejte až kolem 3,5 metru. Náš tip je napsat si přesné rozměry (včetně zrcátek) na papír, který si s sebou vezmete do kabiny. A to ještě před první cestou. Tento údaj se vám bude hodit po celou dobu.

Co se týče šířky – rozměr využijete na silnici, při parkování či přejezdech mostů. Ohledně výšky dávejte pozor nejen při vjezdu do tunelů. Zvýšená pozornost se bude hodit také na benzínových pumpách, při vjezdu do kempu či při jízdě po silnici, nad kterou se vypínají stromy.
Pokud jste nikdy tak velké auto neřídili, napřed je určitě dobré si to vyzkoušet. Základní rozvor má totiž délku asi jako Fabia Combi. Tím pádem musíte počítat s předním i zadním převisem a naučit se najíždět do zatáček. Hodit se bude také trénink v úzkých uličkách, které na dovolené jistě potkáte. Dbejte tedy po celou dobu na to, aby byla vaše jízda přizpůsobena rozměrům vozu.

Hmotnost a doložnost – nejde jen o riziko pokut

kempování v karavanuAbyste si vystačili s obyčejným řidičským průkazem na osobní vůz, je potřeba dodržet hmotnost do 3,5 tuny. Což o to, když si půjčíte obytný vůz do této hmotnosti, máte vystaráno. Ale je to tak? Co všechny věci, které si na cesty budete brát s sebou? Objemově není problém, v obytňáku je místa dost. Jenže nesmíte zapomínat na celkovou hmotnost, kterou by bylo dobré nepřekročit. Možná jste už slyšeli termín „doložnost“, ale pokud ne, hned si jej osvětlíme. Jedná se jednoduše o hmotnost doložených věcí. Pokud totiž stanovenou hmotnost přepísknete, čeká vás hromada nepříjemností.
Někdy se může jednat o zákazy vjezdu do měst, nebo jejich center. Jindy můžete platit vyšší mýtné nebo dálniční poplatky. Vždy si tedy u konkrétního obytňáku zjistěte jeho nejvyšší možnou doložnost. Běžně bývá kolem 400–600 kg. Pokud se vám to zdá hodně, tak ještě nejásejte. Je potřeba odečíst hmotnost celé posádky (kromě řidiče, s tím se počítá). A dále veškerý další náklad navíc. Takže třeba přídavnou markýzu, držák na kola, kola, kempingový nábytek, lednici, klimatizaci, satelit…

Jak vidíte, na samotný náklad ve formě jídla, oblečení, knih a osobních potřeb moc nezbyde. I přes to byste ale měli hmotnost dodržet a zabalit pečlivě. Přemýšlejte tedy úsporně. Místo několika knih si třeba pořiďte přenosnou čtečku. Potraviny nakupujte po cestě čerstvé, než abyste si brali obří zásoby. Vyhlédněte si, zda je blízko plánovaného místa zakotvení třeba prádelna, abyste s sebou nemuseli vozit tolik oblečení. Co se může stát, když váhu přešvihnete, jsme si říkali, ale opravdu to berte vážně. Nejde jen o pokuty. Čím těžší auto, tím horší ovladatelnost v krizových situacích. Třeba při prudkém brždění. Myslete na to.

Co zabalit s sebou?

balení na dovolenou - tipyKdyž jsme u toho balení, bude jistě vhodné zmínit pár věcí, na které se rozhodně vyplatí myslet. Klasiku jako jídlo, oblečení, osobní věci, knihy, kosmetiku, opalovací krém a další nutnosti vynecháme. Je jen na vás, co s sebou potřebujete. Mějte ovšem na paměti stále to, kolik co váží.

Bez čeho byste neměli v žádném případě vyrazit?

Rozhodně si vezměte doklady. Dále nezapomeňte na zápůjční list od auta. Všechny potřebné dálniční známky, pojištění, a tedy zelenou kartu. Přidejte klíny na vyrovnání auta, budou se hodit. Dbejte na to, aby plynová láhev byla plná – aby vystačila na celou cestu. K plynu přibalte také malý hasící přístroj. Nikdy nevíte, co se může stát.

Co se může hodit?

  • Voda. Demižón s vodou se hodí vždycky. Ta z nádrže v autě se většinou používá jako užitková, nepočítejte raději s tím, že ji budete pít.
  • Vhod přijde také drobná sada nářadí, ve které bude šroubovák, kleště, kladivo a pár šroubů. Nikdy nevíte – mohou se hodit.
  • Jestli znáte bindry, plastové pásky, kterými se dá spojit takřka všechno, berte je. Mohou vyřešit nejednu složitou situaci.
  • Nezapomeňte si zabalit také všechny kabely, nabíječky a baterku nebo čelovky. Nevíte, co budete potřebovat v noci vidět nebo opravit.
  • Důležité jsou také kabely na navijáku – k tomu abyste mohli obytňák připojit v kempu k elektřině.
  • Plastový kbelík nebo umyvadlo – na mytí nádobí či odpočinek pro chodidla po dlouhé cestě.
  • Technický olej či vazelína. Opět připomínáme že nikdy nevíte.

Kontrola před cestou

Tak už jsme se zasnili, řekli si technické nezbytnosti ohledně rozměrů a váhy… a brzy vyjedeme na cestu. Ještě, než se na ni ale vydáme, je potřeba zkontrolovat pár věcí. Nejde o nic zásadního, ale pokud na to vzpomenete, můžete předejít poškození auta.

1/ Zavřete všechna okna, dveře a skříňky

Asi je vám jasné, že než se rozjedete, měl by být všechen tento prostor zajištěn proti pohybu. Pokud vypůjčený karavan nedisponuje pojistkami na šuplících, pořiďte je. V ostrých zatáčkách by se mohli otevřít a vysypalo by se vám všechno nádobí, příbory či další náklad na zem.

2/ Nezapomeňte zajistit dveře u lednice

Myslete také na ledničku. Má sice dveře, které se jen tak neotevřou… ale nikdy nevíte, co se po cestě může stát, a jistě nechcete jídlo či nápoje po cestě vytratit do prostoru.

3/ Zkontrolujte nosič na kola a garáž

Pokud s sebou vezete kola, zkontrolujte jejich připevnění v nosičích. V garáži budete mít uložené těžší věci, které se většinou nehnou. Lepší ale bude je zkontrolovat a případně zabezpečit proti nechtěnému pohybu.

4/ Plynová bomba

Nejspíš ji vezete s sebou pro případ vaření. Lepší je vždy plyn zavřít, a to přímo u lahve. Eliminujete tak riziko nehody v případě dopravní kolize.

5/ Zabezpečte schůdky

To platí nejen před cestou. Pokud váš obytný vůz disponuje bočními schůdky, které bývají stahovací, vždy je vraťte do původní polohy. Mohli byste je při cestě snadno utrhnout nebo způsobit nehodu.

Vyrážíme!

Konečně máte sbaleno, vše připraveno, zkontrolováno, jste obeznámeni se vším podstatným, a tak je čas vyrazit na cestu.

Plánujete zakotvit v kempu?

Parkování pro karavanyPokud ano, dejte si hlavně pozor na koncový terén. Přijedete hodně těžkým autem, a tak se nehodí jej zaparkovat na promáčené nebo písčité zemi. Nemuseli byste totiž odjet. Právě tady se vám budou hodit vyrovnávací klíny. Ale i ty se mohou zlomit, pokud vyberete nevhodný terén. Promyslete tedy dobře, kde se chystáte usídlit.

Stellplatzy – všechny, na které narazíte, si zapište… co kdyby…

Pokud budete potřebovat po cestě zastavit a prospat se, volte takzvané stellplatzy. Jedná se o místa, která jsou přímo doporučena pro parking obytných vozů. V dnešní době už se nedá zakotvit jen tak někde. Bude tedy lepší se vyhnout nejen pokutě, ale také přes noc vykradenému karavanu, či zcizeným kolům. Uložte si stellplatzy, které po cestě potkáte, do navigace. Nikdy nevíte, kdy je budete potřebovat, a je to lepší, než je hledat za jízdy ve stresu.

Spaní na postelích za jízdy neriskujte

Na spaní v posteli za jízdy si dávejte pozor. Jelikož se za jízdy nemůžete v posteli řádně připoutat, či zabezpečit, je striktně zakázáno, aby kdokoliv z členů posádky spal v posteli. Pokud se budete chtít vyspat, ať už v noci, či během dne, naplánujte to tak, aby se vyspali všichni naráz, třeba zrovna na stellplatzu. Policejní hlídky kontrolují obytňáky i během noci na silnicích.

A teď už je čas opravdu vyrazit. Doufáme, že jsme vám alespoň trochu nastínili, co je potřeba připravit, zařídit, zabalit a na co si dát pozor. Pokud vás čeká první cesta obytňákem, budeme rádi, když nám pak do mailu napíšete, jaké to bylo a zda vám některé z našich doporučení pomohlo.
Přejeme šťastnou cestu!