Free cookie consent management tool by TermsFeed

Při nákupu auta je jedním z největších rozhodnutí, zda si pořídit vůz nový nebo ojetý. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody. I tak platí, že každý z nás je jiný a má jiné priority a od toho se vše odvíjí. My si ale řekli, že pro vás shrneme všechny důležité body, které by vám mohli rozhodování co nejvíce usnadnit. Pojďme se podívat na každou variantu zvlášť. 

Volba 1. nové auto

Předání nového vozidla

Ten nepopsatelný pocit klidu…. 

Je nám jasné, že první a největší výhodou nákupu nového vozu je právě klid a pocit bezpečí, které s ním přichází. Nebo spíše přijíždí? Je totiž pravděpodobné, že toto auto před vámi neřídil nikdo jiný, nemá tedy skryté problémy nebo nezažilo žádné předchozí nehody, které vám původní majitel zatajil. Nová auta mají často mnohaleté záruky, které po určitou dobu pokryjí opravy a údržbu. Navíc nová auta často přicházejí s nejnovějšími bezpečnostními prvky a technologiemi, které poskytují vyšší úroveň bezpečnosti jak pro řidiče, tak pro cestující. Suma sumárum na nové auto je prostě větší spolehnutí a odpadá riziko, že ze skříně vypadne nějaký kostlivec v podobě zatajených informací po předchozím majiteli.

 

Jakmile vyjedete z autosalonu…. 

Pojištění vozidla…ztratí hodnotu. Tuhle větu o nových autech známe všichni. Je pravda že okamžitá amortizace a tedy ztráta hodnoty může být nevýhodou nákupu nového vozu. Nová auta rychle ztrácejí hodnotu a odpisová sazba je nejvyšší v prvních letech. To znamená, že pokud se v blízké době rozhodnete vůz prodat, může dojít k výrazné ztrátě hodnoty. Nic ale není tak horké, jak se to uvaří. Sjednejte si ihned pojištění GAP a problému s rychlou amortizací můžete předejít. S pojištěním GAP totiž vaše vozidlo „neztrácí“ v čase svou cenu. Kryje rozdíl mezi obvyklou cenou vozidla v době pojistné události a pořizovací cenou vozidla v případě odcizení nebo totálního poškození. Dále se informujte u své pojišťovny. 

Technologie a bezpečnost v novém… 

S novým autem také přicházejí nejnovější technologie a bezpečnostní prvky. Často se setkáte s pokročilými asistenčními systémy pro řidiče a bezpečnostními prvky, jako je varování před opuštěním jízdního pruhu, adaptivní tempomat a automatické nouzové brzdění. Tyto funkce mohou výrazně zvýšit bezpečnost a pohodlí vozidla. Kromě toho mohou mít nová auta lepší spotřebu paliva a šetrnost k životnímu prostředí

Praktické rady a tipy 

Nákup auta není to samé, jako když jdete pro rohlíky. Vyplatí se tedy investovat čas do samotného výběru a před nákupem si udělat důkladný průzkum. Máme pro vás pár rad: 

  • Dejte si sklenku a projeďte YouTube. V Čechách a na Slovensku se rozborům nových vozů věnuje dostatek odborníků, kteří vám daný model dokáží představit a přiblížit. Doporučujeme: Rasto Chvála, Muldix z MMautomotive nebo Maroš Čabák
  • Nedejte na názory kamarádů v hospodě – vždy jde o irelevantní poznatky lidí, kteří o vozu nemají ponětí, nikdy jej neřídili, nebo získali informace z médií
  • Nekupujte hned první vůz. Vyzkoušejte si 3-4 různé a ten který vám bude nejvíc vyhovovat nakonec bude ten pravý
  • K tomu se váže – zkuste jednoduše dotlačit prodejce nového auta, aby vám jej vypůjčil na testovací jízdu. Půjčte si jej na odpoledne, zajeďte si na oběd, drobný nákup nebo opište cestu z práce domů. Uvidíte, jak vám vyhovuje v běžných situacích a získáte podněty, na které se můžete prodejců před nákupem ještě doptat.

Volba 2. ojetý vůz

Koupě ojetého vozidla

Cena je rozhodující…

Nákup ojetého vozu je jistě dostupnější a cenově výhodnější. Obecně nižší pořizovací cena bude možná hlavním argumentem jeho pořízení. Často zaplatíte nižší pojistné a registrační poplatky, což může vést k další úspoře. 

Nic ale není růžové…

Nákup ojetého vozu s sebou nese také potenciální rizika a nejistoty. Ojeté vozy mohou mít skryté mechanické problémy nebo potřeby údržby, které vám nemusí být okamžitě zřejmé. To může vést k neočekávaným poruchám nebo nákladným opravám.

Důvěřuj, ale prověřuj! 

Pokud se rozhodnete pro ojetinu, nezapomeňte si prověřit historii vozu! Podle VIN kódu snadno dohledáte potřebné informace třeba na webu CEBIA nebo CARVERTICAL. Aby se vám nákup ojetého vozu nevymstil a nezůstali vám jen oči pro pláč, nebojte se investovat o několik desítek tisíc více do vozu s pěknou historií. Vůbec nejlepší bude koupit si auto u ověřených prodejců či v autosalonech nebo autobazarech, kde si každý vůz prověřují sami, než je uvolněn do prodeje. 

…odpůrci technologie ve starém

Přiznejme si, že ne každý z nás touží po autonomních automobilech, nejnovějších technologiích, nebo jízdě bez manuálního řazení. Často si mnoho let aktivní řidiči nechtějí připadat nejistí a mít pocit, že za ně řídí stroj. Ne každý je fanouškem rychlého technologického rozvoje. I to může být důvodem ke koupi ojetiny. S velkou pravděpodobností se technologiím, které se mohou nějakým způsobem časem “zvrhnout” s ojetinou vyhnete.

I tak je rozhodnutí jenom na vás.

Závěrem lze říci, že rozhodnutí mezi nákupem nového nebo ojetého vozu stejně závisí na rozhodnutí každého z nás. 

Pečlivě si projděte všechna pro a proti. Zvažte, co je pro vás důležité a z čeho odmítáte slevit. A podle toho se rozhodujte. Samozřejmě pokud je to důležité, zvažte i svou finanční situaci.

Jak oživit staré a zašlé plasty na autě?

Jak oživit staré a zašlé plasty na autě? Existuje několik technik, jak udržet váš vůz stále jako nový. Přečtěte si náš nový článek!

Zelená karta nově v mobilu i v Evropě! V České republice již nebude potřeba!

Přečtěte si o digitalizaci zelené (bílé) karty. Od příštího roku již nebudou muset mít řidiči při cestě do zahraničí doklad fyzicky u sebe.

Jak efektivně vyčistit okopané sedačky v autě

Přečtěte si tipy a triky, jak vyčistit okopané sedačky ve vašem vozidle. Článek nabízí praktické rady a výhody profesionálního čištění.

Přimrzající těsnění na autě: proč o něj pečovat a jak?

Připravte gumová těsnění u auta na zimu pomocí speciálních prostředků. Jen tak předejdete vzniku škod s nepříjemnými následky.

Jak se zbavit nevzhledných škrábanců pod klikou?

Škrábance na laku pod klikami kazí dojem z auta a bohužel nejde jen o estetiku. Můžete je ale rozleštit nebo se s tím obrátit na nás.

Polétavá rez to dokáže autu pěkně zavařit. Kde se bere a jak se jí zbavit?

Polétavá rez je nenápadný záškodník, kterého nesmíte nechat nabrat na síle. Jakmile se tak totiž stane, máte pořádný problém.

Rakousko: Ráj pro automobilové nadšence

Vezměte svůj vůz na pořádný výlet po rakouských horských cestách a zažijte na vlastní kůži RÁJ pro automobilový nadšence!

Čištění klimatizace = svěží jarní vánek do vašeho vozu

Necháváte čistit klimatizaci až ve chvíli, kdy nepříjemně zavání? Nebo v okamžiku, kdy už ani pořádně nefouká? To není zrovna správně. Údržba klimatizace v autě je pravidelným rituálem pro každého, kdo své auto miluje, i pro toho, kdo rád dýchá čerstvý vzduch bez...

Českým vozům je v průměru 16 let – jak udržet i staré auto v kondici?

Koupili jste si ojeté auto? Nebo máte starší vůz a chcete, aby ještě pár let vydržel? Máme pro vás profi tipy na to, jak udržet i starší auto v kondici.

Karavanem po Evropě – krok za krokem

Vzít karavan a vyrazit po Evropě – to je sen každého bohémsky založeného cestovatele. Sepsali jsme pro vás článek o tom, co je třeba zařídit před cestou.