Free cookie consent management tool by TermsFeed

Digitalizace dokladů je trendem, který se nezastavil ani u zelené (bílé) karty. Od příštího roku již nebudou muset mít řidiči při cestě do zahraničí doklad fyzicky u sebe. Postačí elektronická forma.

V Česku pak ještě koncem tohoto roku odpadne povinnost úplně.

Česko je v případě zelených karet překvapivě napřed. Ministerstvo financí již v roce 2021 rozhodlo o tom, že není třeba konkrétní forma zelené (bílé) karty, ale stačí aby se řidič prokázal třeba pomocí PDF verze v telefonu. To ale neplatí v případě, že se vydáte do zahraničí, kde stále musíte mít vytištěný doklad.

Digitalizace v EU

digitalizace zelené kartyOd 1. ledna 2025 budou muset všechny státy zapojené v systému zelených karet akceptovat elektronickou verzi zelené karty, uloženou například jako PDF v mobilním telefonu. České pojišťovny již verzi PDF posílají e-mailem od roku 2020, nyní ale začaly svým klientům nabízet karty i ve svých mobilních aplikacích.

V České republice již karta nebude potřeba vůbec

Další změna se chystá na říjen 2024. To by totiž pojišťovny v České republice měly začít povinně zadávat do centrální databáze všechny informace o každém vzniklém povinném ručení, a to okamžitě po jeho vzniku. Díky tomu budou mít policisté v databázi nejaktuálnější informace o pojištění kontrolovaného vozidla. V návaznosti na to bude povinnost prokazování se zelenou kartou v jakékoliv podobě ještě tento rok zrušena.

Sečteno podtrženo

Aktuálně je třeba mít na území Česka zelenou (bílou) kartu fyzicky nebo v mobilu. Pro státy EU zatím vždy fyzicky v papírové formě.

Od října 2024 (předběžně) nebude v ČR nutné vozit zelenou kartu vůbec.

Od 1. ledna 2025 by měla na území členských států EU postačit pouze elektronická zelená karta v PDF formátu či aplikaci. Do třetích států bude povinnost fyzického dokladu platit nadále!

Jako mezinárodně uznávaný doklad o povinném ručení byla zelená karta zavedena již v roce 1949. V době neexistence barevných tiskáren zelená barva karty potvrzovala její platnost, protože takovou kartu nebylo možné v domácích podmínkách zfalšovat.
Až v roce 2019 bylo organizací Council of Bureaux, která měla systém zelených karet na starosti, umožněno tisknout doklad černobíle. O rok později se tento trend dostal i k nám do Česka, kdy bylo umožněno zelenou kartu tisknout i na domácí černobílé tiskárně, navíc její podoba zůstala jen jednostranná.

Detailing interiéru: Čištění a ochrana kožených a textilních povrchů

Dejte interiéru vašeho vozu správnou péči! Čištění a ochrana kožených a textilních povrchů vyžaduje speciální údržbu.

Letní údržba auta: Co byste neměli zanedbat

Připravte svůj vůz na letní sezónu! Zjistěte, jak správně udržovat auto v létě, od kontroly chladicího systému, po ošetření laku.

Jak oživit staré a zašlé plasty na autě?

Jak oživit staré a zašlé plasty na autě? Existuje několik technik, jak udržet váš vůz stále jako nový. Přečtěte si náš nový článek!

Jak efektivně vyčistit okopané sedačky v autě

Přečtěte si tipy a triky, jak vyčistit okopané sedačky ve vašem vozidle. Článek nabízí praktické rady a výhody profesionálního čištění.

Přimrzající těsnění na autě: proč o něj pečovat a jak?

Připravte gumová těsnění u auta na zimu pomocí speciálních prostředků. Jen tak předejdete vzniku škod s nepříjemnými následky.

Jak se zbavit nevzhledných škrábanců pod klikou?

Škrábance na laku pod klikami kazí dojem z auta a bohužel nejde jen o estetiku. Můžete je ale rozleštit nebo se s tím obrátit na nás.

Polétavá rez to dokáže autu pěkně zavařit. Kde se bere a jak se jí zbavit?

Polétavá rez je nenápadný záškodník, kterého nesmíte nechat nabrat na síle. Jakmile se tak totiž stane, máte pořádný problém.

Rakousko: Ráj pro automobilové nadšence

Vezměte svůj vůz na pořádný výlet po rakouských horských cestách a zažijte na vlastní kůži RÁJ pro automobilový nadšence!

Otázka zní: koupit nové auto, nebo ojetinu?

Při nákupu auta je jedním z největších rozhodnutí, zda si pořídit vůz nový nebo ojetý. Obě...

Čištění klimatizace = svěží jarní vánek do vašeho vozu

Necháváte čistit klimatizaci až ve chvíli, kdy nepříjemně zavání? Nebo v okamžiku, kdy už ani...