Free cookie consent management tool by TermsFeed

Jakmile na laku svého čtyřkolého mazlíka spatříte nepravidelné rezavé tečky, neváhejte ani chvilku a jednejte. S největší pravděpodobností jde totiž o polétavou rez.

Nemusíte se sice děsit tak, jako by vám na dveřích „kvetlo“ místečko o velikosti tachometru. Jen tuhle záležitost nenechávejte vyhnít. Vyhnila by totiž doslova a do písmene. Drobné tečky nejsou jenom kosmetickou vadou, která vašemu oku zrovna nelahodí, nýbrž se může stát malérem klidně pro celé vaše auto.

Víte, že i vaše auto má póry?

Ano, takové póry, jaké má lidská pokožka. Ty, jak známo, mají tendence lapat nečistoty
a ucpávat se jimi. U laku na autě je to stejné, proto byste ho měli pravidelně zbavovat prachu, pylů, hmyzu a dalších drobotin, kvůli nimž může nepěkně degradovat. A ani pak to není jen záležitost krásy.

Co je polétavá rez a kde se bere?

Polétavá rez na laku autaKe všem vyjmenovaným nečistotám přidejme ještě zmíněnou polétavou rez. Říká se jí taky vzdušná nebo atmosférická koroze, ale ať už ji pojmenujeme jakkoli, měli bychom s ní systematicky bojovat už od prvního setkání.

Polétavá rez je železitý prach, který se šíří vzduchem a který má původ nejčastěji na brzdových kotoučích – při brzdění se malé částečky železitého prachu dostávají od kotouče do vzduchu a často se nalepí právě na lak auta. Pokud ale hodně jezdíte po městě, můžete polétavou rez pochytat i od tramvají. Dalším „tvůrcem a šiřitelem“ jsou pak vlaky.

Polétavou rez nejčastěji najdete na blatnících, na kapotě, ale i na discích nebo skle – její částečky jsou totiž velice ostré. Proto na očistu pravidelně přizvěte nesmlouvavé čisticí prostředky.

 

Je to koroze, není to koroze?

ČIstící prostředek na koroziPolétavá rez naštěstí není koroze v pravém slova smyslu, proto – jak už v úvodu článku padlo – není třeba kvůli ní extra panikařit. Jakmile ji ale jednou objevíte, dávejte si na její výskyt pozor. Neřešená polétavá rez může totiž v korozi snadno přejít. Stane se to, když budete tenhle specifický prach přehlížet. Ten pak pronikne do hloubi laku a je „vymalováno“.

Jak se zbavit polétavé rzi? Obyčejné mytí nestačí

Než se příště vydáte k myčce nebo zvolíte ruční mytí, pořiďte si speciální čisticí chemii, protože polétavou rez s největší pravděpodobností ničím jiným z laku nedostanete. Tu stačí na poškozené části auta nastříkat, nechat ji pár minut působit a pak ji rozetřít mokrou měkkou houbou. V posledním kroku všechno spláchněte.

Další možností je clay hmota s obsahem mikroabraziv, která z laku obrousí veškeré nečistoty. Ač připomíná plastelínu, při neopatrném zacházení s ní hrozí poškrábání laku. Proto k ní pořiďte a používejte i vhodný lubrikant, jenž zajistí hladký skluz hmoty po povrchu vozu.

Nevíte si s polétavou rzí rady nebo se bojíte, že svou péčí situaci ještě zhoršíte? Obraťte se na profesionály na detailing!

Jak oživit staré a zašlé plasty na autě?

Jak oživit staré a zašlé plasty na autě? Existuje několik technik, jak udržet váš vůz stále jako nový. Přečtěte si náš nový článek!

Zelená karta nově v mobilu i v Evropě! V České republice již nebude potřeba!

Přečtěte si o digitalizaci zelené (bílé) karty. Od příštího roku již nebudou muset mít řidiči při cestě do zahraničí doklad fyzicky u sebe.

Jak efektivně vyčistit okopané sedačky v autě

Přečtěte si tipy a triky, jak vyčistit okopané sedačky ve vašem vozidle. Článek nabízí praktické rady a výhody profesionálního čištění.

Přimrzající těsnění na autě: proč o něj pečovat a jak?

Připravte gumová těsnění u auta na zimu pomocí speciálních prostředků. Jen tak předejdete vzniku škod s nepříjemnými následky.

Jak se zbavit nevzhledných škrábanců pod klikou?

Škrábance na laku pod klikami kazí dojem z auta a bohužel nejde jen o estetiku. Můžete je ale rozleštit nebo se s tím obrátit na nás.

Rakousko: Ráj pro automobilové nadšence

Vezměte svůj vůz na pořádný výlet po rakouských horských cestách a zažijte na vlastní kůži RÁJ pro automobilový nadšence!

Otázka zní: koupit nové auto, nebo ojetinu?

Při nákupu auta je jedním z největších rozhodnutí, zda si pořídit vůz nový nebo ojetý. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody. I tak platí, že každý z nás je jiný a má jiné priority a od toho se vše odvíjí. My si ale řekli, že pro vás shrneme všechny důležité body,...

Čištění klimatizace = svěží jarní vánek do vašeho vozu

Necháváte čistit klimatizaci až ve chvíli, kdy nepříjemně zavání? Nebo v okamžiku, kdy už ani pořádně nefouká? To není zrovna správně. Údržba klimatizace v autě je pravidelným rituálem pro každého, kdo své auto miluje, i pro toho, kdo rád dýchá čerstvý vzduch bez...

Českým vozům je v průměru 16 let – jak udržet i staré auto v kondici?

Koupili jste si ojeté auto? Nebo máte starší vůz a chcete, aby ještě pár let vydržel? Máme pro vás profi tipy na to, jak udržet i starší auto v kondici.

Karavanem po Evropě – krok za krokem

Vzít karavan a vyrazit po Evropě – to je sen každého bohémsky založeného cestovatele. Sepsali jsme pro vás článek o tom, co je třeba zařídit před cestou.