Free cookie consent management tool by TermsFeed

Auto můžete sebelíp opečovávat, ale na jedno místo (nebo hned na čtyři!) možná zapomínáte – na to pod klikou. Jakmile se na něj ovšem jednou zaměříte, posedlost jeho stavem už se vás nepustí. Škrábance, které opravdu nevypadají pěkně, prostě nechcete.

Stane se to docela jednoduše. Tyto defekty vznikají kvůli nehtům (u dam tím spíš) a často i kvůli prstýnkům. Pokud při otevírání auta nejste extrémně obezřetní, místečko pod klikami, nebo aspoň pod tou, kterou používáte nejčastěji, odřené mít budete. Začne to sice nenápadně, ale postupem času budou drobné rýhy přibývat a můžou se i prohlubovat.

Bohužel nejde jen o estetický problém. Především u starších vozů, které nejsou před korozí kdovíjak chráněné, to představuje riziko rezivění.

Máme dobrou zprávu – často to jde rozleštit!

Leštění klikyPokud už jste se někdy snažili na laku od auta něco rozleštit, víte, že to může být pořádná fuška. Pod klikami tomu není jinak, navíc vám bude práci znesnadňovat omezený prostor. Pořád je to ale ta lepší varianta – značnou část poškození dokážete zredukovat a místečko na dveřích už nebude pro ostudu.

Polétavá rez to dokáže autu pěkně zavařit. Kde se bere a jak se jí zbavit?

Co k rozleštění škrábanců pod klikou potřebujete a jak na to

K rozleštění škrábanců toho moc nepotřebujete. Veškerá náročnost bude spočívat ve vaší ruční práci. Rozhodně si ale připravte:

  • utěrku z mikrovlákna – čeká vás práce, kterou musíte odvést maximálně precizně
  • čistou utěrku na otření leštěnky, která bude na autě navíc
  • samotnou leštěnku
  • podložku, kterou si přidržíte nadzvednutou kliku, jinak to půjde opravdu těžko

Pozor, než s leštěním začnete, auto pořádně umyjte. Nečistoty, které se vám v laku usadily od minulého mytí, by mohly při práci pod klikami nadělat pořádnou paseku a vaše snaha by byla spíš ke škodě než k užitku.

  • Utěrku si šikovně omotejte kolem dvou prstů, aby se vám nehrnula. Pak na ni dejte pár kapek leštěnky – není potřeba to přehánět.
  • Zlehka leštěnku naneste na místo pod klikou a pak ji rovnými tahy roztírejte. Nemusíte příliš tlačit, ale zase by měl lak poznat, že se s ním něco děje.
  • Stačí klidně půl minuty poctivého leštění, potom druhou utěrkou setřete zbytky leštěnky z laku. Nezapomeňte očistit ani na záhyby.

Napoprvé všechno nezmizí. Udělejte z toho rituál a přizvěte i glazuru

Jak se zbavit škrábanců pod klikou na autě

Rozdíl po rozleštění bude určitě patrný, ne všechny škrábance ale zmizí hned. Navíc budete kliku dál používat, takže další můžou přibývat. Tento postup zkrátka opakujte, když je to potřeba. Myslete ale na to, že s každým leštěním nepatrná vrstva laku mizí. A nezapomeňte auto nejdřív poctivě umýt – bez výjimky.

Pokud chcete mít vůz tip ťop, můžete si na pomoc vzít ještě speciální glazuru, s níž škrábance efektivně zamaskujete. I tu stačí po několika kapkách aplikovat na utěrku nebo aplikátor z mikrovlákna, pořádně vetřít do poškrábaného laku a její zbytky otřít čistou utěrkou.

Nechce se vám do toho? Svěřte auto profesionálům

Pokud na takovou práci nemáte čas ani nervy, případně se vám do ní prostě nechce, neváhejte a obraťte se na Detailingzavás.cz. Péči o auta se věnujeme dennodenně, leštění auta a renovace laku karoserie na profesionální úrovni vozu vždycky prospěje.

Jak oživit staré a zašlé plasty na autě?

Jak oživit staré a zašlé plasty na autě? Existuje několik technik, jak udržet váš vůz stále jako nový. Přečtěte si náš nový článek!

Zelená karta nově v mobilu i v Evropě! V České republice již nebude potřeba!

Přečtěte si o digitalizaci zelené (bílé) karty. Od příštího roku již nebudou muset mít řidiči při cestě do zahraničí doklad fyzicky u sebe.

Jak efektivně vyčistit okopané sedačky v autě

Přečtěte si tipy a triky, jak vyčistit okopané sedačky ve vašem vozidle. Článek nabízí praktické rady a výhody profesionálního čištění.

Přimrzající těsnění na autě: proč o něj pečovat a jak?

Připravte gumová těsnění u auta na zimu pomocí speciálních prostředků. Jen tak předejdete vzniku škod s nepříjemnými následky.

Polétavá rez to dokáže autu pěkně zavařit. Kde se bere a jak se jí zbavit?

Polétavá rez je nenápadný záškodník, kterého nesmíte nechat nabrat na síle. Jakmile se tak totiž stane, máte pořádný problém.

Rakousko: Ráj pro automobilové nadšence

Vezměte svůj vůz na pořádný výlet po rakouských horských cestách a zažijte na vlastní kůži RÁJ pro automobilový nadšence!

Otázka zní: koupit nové auto, nebo ojetinu?

Při nákupu auta je jedním z největších rozhodnutí, zda si pořídit vůz nový nebo ojetý. Obě...

Čištění klimatizace = svěží jarní vánek do vašeho vozu

Necháváte čistit klimatizaci až ve chvíli, kdy nepříjemně zavání? Nebo v okamžiku, kdy už ani...

Českým vozům je v průměru 16 let – jak udržet i staré auto v kondici?

Koupili jste si ojeté auto? Nebo máte starší vůz a chcete, aby ještě pár let vydržel? Máme pro vás profi tipy na to, jak udržet i starší auto v kondici.

Karavanem po Evropě – krok za krokem

Vzít karavan a vyrazit po Evropě – to je sen každého bohémsky založeného cestovatele. Sepsali jsme pro vás článek o tom, co je třeba zařídit před cestou.